Kolanowice Wieś aktywnych mieszkańców

Kolanowice

Kolanowice to piękna, otoczona zielenią pól i lasów miejscowość. Oddalona jest 11 km. od Opola, w kierunku północno-wschodnim. Przepływa przez nią Mała Panew.

To miejscowość ludzi pracowitych i otwartych.

Położona na obszarze ok. 560 ha, podzielonym na dziewięć ulic, na których mieszka około 500 osób.

Największym skarbem Kolanowic jest zabytkowy, drewniany kościólek pw. Św. Barbary, o który wszyscy mieszkańcy pieczołowicie dbają.

Kolanowiczanie zawsze odznaczali sie dużym zaangażowaniem społecznym, stąd wiele zrealizowanych przedsięwzięć.

Pierwszą wzmianką w źródłach historycznych o istnieniu wsi są zapisy z 1250 roku oraz ślad pieczęci z 1278 roku - "Einiger Oppelner Ortsgemeinden - Gemeinde Kollanowitz Kreis Oppeln". Z 1278 roku zachowała się pieczęć z napisem -Gemeinde Kollanowitz - Kreis Oppeln. 

Również z XIII wieku pochodzą historyczne zapisy o istnieniu "villa Colini", leżącej w księstwie opolskim. Łacińskie "villa" to gospodarstwo.

Inny zapis pochodzi już z lat późniejszych - 1687/1688, wskazują, że Kolanowice należały do kościoła w Kotorzu Wielkim.

W 1725 roku w Kolanowicach był już młyn. A w 1784 roku we wsi była też szkoła. W tym samym okresie wybudowany został także wiatrak. W latach tych były już także dwa sklepy, piekarnia i masarnia. Ważną rolę we wsi pełniła sala "u Mocigemby", w której odbywały się wszystkie zabawy i wesela. Do lat osiemdziesiątych XX wieku sala ta pełniła także rolę sali kinowej, wyświetlonych zostało tu wiele filmów przez objazdowe kina.

Od 1812 roku Kolanowice miały swój kościół. Dzieje tego pięknego kościółka pod wezwaniem Św. Barbary, są niezwykle ciekawe. W maju 1933 roku powołana została Ochotnicza Straż Pożarna w Kolanowicach, która działała przez sześćdziesiąt lat. W latach 1965-2000 prężnie działał LZS Kolanowice, odnosząc wiele sukcesów.

Liczba mieszkańców Kolanowic w 1784 roku wynosiła 184 osoby, w 1861 roku - 269, a w 1939 roku - 534. Według stanu na 10 sierpnia 2004 roku Kolanowice miały 507 mieszkańców.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie  na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, zmień ustawienia  swojej przeglądarki internetowej.