kolanowice.com.pl

Babski comber 2015

więcej..

Zabytki

Kapliczki

Przy drogach biegnących przez wieś znajduje się pięć krzyży, które od wielu lat są odnawiane i ozdabiane przez mieszkańców.

W Kolanowicach zachowało się także wiele kapliczek. Największa znajduje się przy skrzyżowaniu ulicy Szkolnej i Piaskowej.

Są to kapliczki wolno stające przy drogach lub wybudowane specjalnie na terenie posesji, przy domach. Niewiele zachowało się jednak kapliczek w szczytach dachów starych domów.

Kościół

Na przełomie XVI i XVII wieku Kościółek Świętej Barbary, znajdował się w Opolu. Był w bardzo złym stanie. Reszty doprawiła wojna 30-letnia, w czasie której przechodzące przez Śląsk wojska dokonały dodatkowych dewastacji. Do 1666 roku, jak wynika ze źródeł historycznych, Kościółek św. Barbary był zniszczony.

W 1678 roku Opolanie przystąpili do budowy nowego drewnianego Kościoła wyposażając go w wieżę, a wewnątrz: w trzy ołtarze (św. Barbary, św. Wawrzyńca i Matki Bożej), ambonę oraz szereg obrazów i rzeźb Świętych. Budowniczym miał być eremita Adamus Areb (Anet?).

Na początku XIX wieku opolski Kościółek św. Barbary znów chylił się ku ruinie. Władze miejskie nie chcąc pokryć kosztów remontu postanowiły sprzedać świątynię za 94 tal

ary. Kościółek został kupiony przez mieszkańców Kolanowic.

W dniu 19 grudnia 1812 roku odbyło się uroczyste poświęcenie przeniesionego Kościoła św. Barbary w Kolanowicach.

W 250 rocznicę istnienia kościółka wydana została okolicznościowa pocztówka z wizerunkiem budowli i jego ówczesnym wnętrzem.

Kościół posiada konstrukcję zrębową. W prezbiterium jest sklepienie kolebkowe, w nawie strop belkowany. Chór muzyczny jest przedłużony do połowy ściany bocznej. Parapet

chóru i empory są ozdobione 12 scenami z życia św. Barbary (z ok. 1700 r). Kościół z zewnątrz otoczony jest sobotami.

Kościół p.w. Św. Barbary w Kolanowicach

Ołtarz główny pochodzi z 1680 r. (barokowy). Są na nim rzeźby świętych: Franciszka, Antoniego, Jadwigi, Michała Archanioła. U góry ołtarza obraz Ukrzyżowanie. Dwa boczne ołtarze (barokowe) Matki Bożej i św. Bartłomieja.

Parapet chóru i empory zdobione są namalowanymi 12 scenami z życia Św. Barbary.

Kościółek p.w. św. Barbary w Kolanowicach jest jednym z kościółków na Śląsku Opolskim stanowiącym tzw. szlak drewnianych zabytków architektury sakralnej.

W 2001 roku kościółek został zrabowany.

Jednak na zawsze będzie ona dla nas największym skarbem i najpiękniejszym kościółkiem - bo naszym!

Ostatnia aktualizacja strony: 26.10.2009 12:17

Drukuj Do góry

Subskrypcja nowości

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowościach?

Dodaj swój adres e-mail do subskrypcji.

Powiadom znajomego

Jeżeli uważasz ze treści znajdujące się na naszej stronie zainteresują Twojego znajomego

powiadom go!

© 2009 kolanowice.com.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone

Materiały zawarte w serwisie mogą być wykorzystywane, jeżeli zostanie podane ich źródło:
"Strona wsi Kolanowice, www.kolanowice.com.pl"

Strony internetowe Projekt i realizacja Administracja - PdW