Kolanowice Wieś aktywnych mieszkańców

Rośliny i zwierzęta

Obszar Kolanowic stwarza doskonałe warunki całorocznego wypoczynku i obcowania z przyrodą.

Bardzo korzystne warunki klimatyczne i bioklimatyczne oraz udział rolnictwa indywidualnego stwarzają warunki dla rozwoju agroturystyki tak w sensie usług, jak i wypoczynku. Doskonałe miejsca znajdą również amatorzy wędkowania oraz amatorzy grzybów, jagód, czy ziół, w które obfitują okoliczne lasy.

Teren całej gminy, a więc i Kolanowic ze względu na duże zróżnicowanie siedlisk i zbiorowisk roślinnych, obfituje w chronione i rzadkie gatunki roślin. Część z nich znalazła się na "Czerwonej liście roślin naczyniowych zagrożonych w Polsce", regionalnej "Czerwonej liście roślin naczyniowych Górnego Śląska" oraz wojewódzkiej "Czerwonej liście roślin zagrożonych w województwie opolskim".

Na terenie gminy Łubniany występuje około 500 gatunków roślin naczyniowych. Część z nich to gatunki objęte ochrona ścisłą bądź częściową oraz gatunki rzadkie w skali regionu a nawet kraju.

Świat zwierząt jest równie bogaty, jak szata roślinna. Obok zwierząt pospolitych występuje tu wiele gatunków chronionych oraz rzadkich w skali kraju. Część z nich znalazła się na "Czerwonej liście zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce", regionalnej "Czerwonej liście kręgowców Górnego Śląska".

Wiele gatunków zwierząt występuje na nasłonecznionych łąkach, w lasach i nad brzegami zbiorników wodnych. Pospolicie występują chronione trzmiele. Szczególnie często spotykany jest trzmiel ziemny Bombus terrestris, gnieżdżący się w norkach w ziemi lub szczelinach między kamieniami. W miejscach otwartych i nasłonecznionych spotkać można pazia królowej Papilio machaon, jednego z najpiękniejszych motyli krajowych.

Często można spotkać ślimaka winniczka Helix pomatia (gatunek objęty ochrona od 1995 r.) w miejscach wilgotnych, szczególnie w dolinie Małej Panwi.

Występują liczne gatunki płazów. Spotkać można traszkę zwyczajną Triturus vulgaris, żabę trawną Rana temporaria, żabę wodną Rana esculenta, ropuchę szarą Bufo bufo, ropuchę zieloną Bufo viridis oraz rzekotkę drzewną Hyla arborea. Płazy te odbywają gody w stawach i drobnych zbiornikach.

Spośród gromady gadów występują trzy gatunki jaszczurek: jaszczurka zwinka Lacerta agilis, jaszczurka żyworodna Lacerta vivipara i padalec zwyczajny Anguis fragilis, spotkac można również węże: zaskrońca Natrx natrix oraz żmiję zygzakowatą Vipera berus.

Spośród wielu gatunków ssaków występujących na terenie gminy do bardziej interesujących należy zaliczyć m.in. ryjówkę aksamitną Sorex araneus, tchórza zwyczajnego Mustela putorius, gronostaja Mustela erminea, łasicę łaskę Mustela nivalis oraz borsuka Meles meles. Występują tu również gatunki nietoperzy, z których najczęściej spotykanym jest gacek brunatny Plecotus auritus.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.