Kolanowice Wieś aktywnych mieszkańców

Lasy

Lasy w Kolanowicach stanowią 30% powierzchni (ok.160 ha). Natomiast w całej gminie Łubniany lasy zajmują 6 108 ha (co stanowi 48,7% powierzchni gminy). Wskaźnik lesistości gminy jest prawie dwukrotnie wyższy od przeciętnej lesistości województwa (25,5%) i kraju (27,5%). Lasy w gminie należą do dużego, zwartego kompleksu Lasów Stobrawsko-Turawskich. Tak wysoki udział lasów w strukturze użytkowania gruntów jest wynikiem małej presji na ich rolnicze wykorzystanie w związku ze słabą jakością i przydatnością gleb.

 

Sosna pospolita
Większość lasów (ok. 90%) jest własnością Skarbu Państwa. Zarządzają nimi Lasy Państwowe. Lasy gminy wchodzą w skład 2 nadleśnictw:

  • Nadleśnictwa Turawa - 2/3 lasów w gminie (część obrębów Jełowa i Turawa)
  • Nadleśnictwa Kup (część obrębu Kup).

Obecnie dominującym zbiorowiskiem leśnym jest subatlantycki bór sosnowy, silnie przekształcony przez gospodarkę leśną. Występują również płaty tego zbiorowiska o cechach roślinności naturalnej (północna i południowo-zachodnia część gminy). W dolinie Brynicy i Małej Panwi występują również niewielkie fragmenty lasów grądowych i łęgów jesionowo-olszowych. W zagłębieniach międzywydmowych w północnej części gminy występują niewielkie torfowiska porośnięte przez fragmentarycznie przekształcony bór bagienny.

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.