Kolanowice Wieś aktywnych mieszkańców

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej

W sobotę 18 sierpnia 2012 roku w Kolanowicach odsłonięta została tablica pamiątkowa na budynku przedszkola. Odsłonięcia dokonali Pan Manfred Janus i Krystian Baldy Wójt Gminy Łubniany
Państwo Józef i Krystyna Janus z Kolanowic wyjechali w 1974 roku do Niemiec wraz z synami - Joachimem i Manfredem. Musieli uregulować swoje sprawy własnościowe w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Opuszczając Kolanowice postanowili swój dom przy ul Powstańców Śląskich 49 przekazać Gminie Łubniany na prowadzenie przedszkola. Jak postanowili tak też uczynili. Obecnie zamieszkują w Niemczech w Mannheim. Pan Józef zmarł w 2002 roku. Za życia chciał, by pozostała jakaś pamiątka faktu, że przedszkole w Kolanowicach funkcjonuje w budynku w którym kiedyś mieszkała rodzina Janus razem z matką pani Krystyny Julie- Angeliką Schwientek z domu Lotko. Aby pamięć o darowiźnie ich domu rodzinnego pozostała w Kolanowicach postanowili ufundować i umieścić tablicę pamiątkową na budynku przedszkola. Dlatego już od połowy ubiegłego roku pan Manfred Janus kontaktował się z Wójtem Gminy odnośnie umieszczenia tablicy w tym miejscu. Dogodny termin znalazł się przy okazji obchodów 200 rocznicy przeniesienia kościoła Św. Barbary do Kolanowic. Pan Manfred Janus osobiście przyjechał wraz z małżonką do odsłonięcia tablicy pamiątkowej. Przedszkole w tym miejscu funkcjonuje do dziś jako oddział Przedszkola Publicznego w Łubnianach. Miejmy nadzieję, że jeszcze długo będą mogli z niego korzystać najmłodsi mieszkańcy Kolanowic, którzy dzięki ofiarności rodziny Janus mogą pierwsze lata edukacji spędzać w tym domu.
Poniżej tekst tablicy pamiątkowej:

 

Rodzina Józef i Krystyna Janus wraz z synami,
w dniu 06.08.1974r. przekazali nieodpłatnie ten obiekt wraz z działką
Gminie Łubniany na prowadzenie przedszkola.

 

 

tekst: www.lubniany.pl

 

 

 

 

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie  na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, zmień ustawienia  swojej przeglądarki internetowej.