Kolanowice Wieś aktywnych mieszkańców

Szlak drewnianych zabytków architektury sakralnej

Drewniany kościół p.w. św. Barbary w Kolanowicach jest jednym z kościółków na Śląsku stanowiącym tzw. szlak drewnianych zabytków architektury sakralnej. Ten pochodzący z XVII w. zabytek cieszy się dużym zainteresowaniem zwiedzających.

Kolanowice stanowią siódmy punkt na turystycznym "Szlaku drewnianego budownictwa sakralnego Opolszczyzny".

Szlak drewnianego budownictwa sakralnego prowadzi wzdłuż specjalnych oznakowań od Opola do Olesna po pięknej ziemi Śląskiej i umożliwia po drodze zwiedzenie dwunastu starych drewnianych kościółków. Jest to szlak wspólny dla turystyki rowerowej i samochodowo-autokarowej, jedynie na kilku odcinkach rowerzyści mogą skorzystać z pewnych skrótów.

Trasa długości ok.80 km przebiega przez wybrane miejscowości , w których zlokalizowane są najciekawsze zabytki budownictwa sakralnego - drewniane kościółki wybudowane w XVII i XVIII wieku.

Szlak drewnianego budownictwa sakralnego

0,0 km Opole, Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach

Kościół (eksponat muzealny) przeniesiony z Gręboszowa k/Namysłowa; modrzewiowy o konstrukcji zrębowo-wieńcowej; zbudowany w 1613 roku przez protestantów, później użytkowany prze katolików; po II wojnie światowej opuszczony; wewnątrz unikatowe epitafia chłopskie z kaplicy cmentarnej
z Ligoty Górnej.

11,0 km Czarnowąsy

Kościół pielgrzymkowy pw. św. Anny; zbudowany w r. 1687 roku przez cieślę z Poręby; drewniany o konstrukcji zrębowo-wieńcowej z kaplicami; otoczony dookolnie sobotami; wewnątrz znajdują się barokowe ołtarze i ciekawe rzeźby świętych.
We wsi znajduje się także ponorbetański zabytkowy, barokowy zespół klasztorno-kościelny z XVII i XVIII wieku.

20,0 km Dobrzeń Wielki

Kościół pielgrzymkowy pw. św. Rocha; zbudowany w 1658 roku w lesie na miejscu pochówku ofiar zarazy; drewniany o konstrukcji zrębowej; prezbiterium zwrócone ku północy; otoczony dookolnie sobotami; od południa zewnętrzny ganek z wejściem na chór muzyczny; wyposażenie wnętrza barokowe.

33,0 km Kolanowice

Kościół filialny pw. św. Barbary; pierwotnie wzniesiony w 1678 roku za murami obronnymi w Opolu; po sekularyzacji w 1810 roku zakupiony przez mieszkańców wsi, odbudowany w Kolanowicach i poświęcony w 1812 roku; drewniany o konstrukcji zrębowej; od zachodu domurowana krucjata; otoczony sobotami; wyposażenie wnętrza barokowe; ludowo-barokowe malowidła ze scenami z legendy o św. Barbarze.

49,0 km Laskowice

Kościół cmentarny pw. św. Wawrzyńca; wcześniej filialny; zbudowany w 1686 roku; drewniany
o konstrukcji zrębowej z wieżą o smukłym hełmie ostrosłupowym; wewnątrz strop kasetonowy, chór muzyczny wsparty na spiralnych słupach; wyposażenie wnętrza barokowe z dekoracją snycerską.

54,0 km Bierdzany

Kościół parafialny pw. św. Jadwigi, dawniej pw. św. Walentego; usytuowany w kręgu starych dębów; zbudowany w 1711 roku; hełm baniasty na wieży z roku 1930; drewniany o konstrukcji zrębowej; wieża z izbicą, transpet utworzony przez kaplicę, nad zakrystią loża kolatorska; wyposażenie wnętrza barokowe; strop i ściany ozdobione odkrytą w 1971 roku ciekawą polichromią z XVIII wieku, która przedstawia m.in. słynną "bierdzańską śmierć".

65,0 km Lasowice Wielkie

Kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych; zbudowany w 1599 roku przez protestantów, w dobie kontrreformacji przekazany katolikom; drewniany o konstrukcji zrębowej, od zewnątrz wyłożony gontem; oszalowana wieżą z 1702 roku; odcinek niskich sobót; wyposażenie wnętrza barokowe i regencyjne.
We wsi czynny jest także kościół ewangelicko-augsburski zbudowany w 1866 roku.

70,0 km Lasowice Małe

Kościół filialny pw. Wniebowzięcia NMP, dawniej pw. św. Jakuba Starszego; zbudowany w 1688 roku przez protestantów, później przejęty przez katolików; drewniany o konstrukcji zrębowej wyłożony
od zewnątrz gontem; oszalowana wieża; ołtarze i wyposażenie wnętrza barokowe.

74,0 km Chocianowice

Kościół pogrzebowy pw. Narodzenia NMP., wcześniej parafialny; zbudowany w 1662 roku; do 1810 roku pod patronem Zakonu Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą; drewniany o konstrukcji zrębowej; przysadzista wieża; odcinek sobót; ołtarze regencyjne i barokowe; zabytkowe wyposażenie przeniesiono do nowego kościoła pod tym samym wezwaniem, zbudowanego w pobliżu.

81,0 km Stare Olesno

Kościół parafialny pw. św. Marii Magdaleny; zbudowany w 1680 roku; drewniany o konstrukcji zrębowej, wyłożony gontem; wieża oszalowana z nieznaną izbicą; po bokach wieży dobudowane składziki; wnętrze oszalowane; ołtarz posoborowy z płaskorzeźbą Ostatniej Wieczerzy i nowoczesna ambona są dziełami zakopiańskich snycerzy.

86,0 km Olesno

Kościół pielgrzymkowy pw. św. Anny; zbudowany na miejscu domniemanego cudu w 1518 roku; 150 lat później dobudowano część centralną na rzucie gwiazdy z 5-ma kaplicami; drewniany o konstrukcji zrębowo-wieńcowej; wspaniałe rozwiązanie architektoniczne i bogato wyposażone wnętrze czynią
go najpiękniejszym kościołem drewnianym w Polsce.

94,0 km Wędrynia

Kościół filialny pw. św. Jana Chrzciciela; zbudowany ok. 1700 roku; nadbudowana w 1818 roku wieża; drewniany o konstrukcji zrębowo-wieńcowej; wyposażenie późnobarokowe; otoczony cmentarzem.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.