Kolanowice Wieś aktywnych mieszkańców

Św. Barbara

Z około VII wieku pochodzą legendy, które opowiadają o Św. Barbarze. Według opowieści była córką bogatego poganina Dioskursusa. Żył on za czasów cesarza rzymskiego Maximiana z Nikomedyi. Zazdrosny o swą córkę ojciec zbudował dla niej wieżę by nikt nie miał do niej dostępu. Kiedy pewnego razu Barbara udała się z rodzicami do świątyni, doszła do wniosku, że posągi którym cześć oddawał jej ojciec nie są prawdziwymi bogami, że ponad nimi musi istnieć ktoś, kto jest Twórcą człowieka i Ziemi oraz że On jest właśnie prawdziwym Bogiem. Za sprawą Valentiusza, który jako lekarz przebywał w domu Barbary, dowiedziała się o narodzeniu, życiu, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. Po pewnym czasie przyjęła chrzest. Kiedy ojciec dowiedział się, że została chrześcijanką, rozgniewał się i chciał ją przebić mieczem. Barbara schroniła się w górach jednak wydana stanęła przed trybunałem sędziów, który rozkazał ją ubiczować. W więzieniu ukazał się Jej Chrystus dodając odwagi i obietnicę uleczenia ran. Co też się spełniło. Po bezskutecznych próbach pozbawienia jej życia rozgniewany ojciec zabrał ją na wierzchołek pobliskiej góry i tam własnoręcznie ściął ją mieczem.

Popularność swą kult Św. Barbary zawdzięcza przeświadczeniu, że chroni ona od nagłej śmierci. Relikwie świętej sprowadzono w 1258r. do Wenecji.

Św. Barbara jest patronką m.in.: górników, hutników, patronką szczęśliwej śmierci. I naszych mieszkańców.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.