Kolanowice Wieś aktywnych mieszkańców

Kościoł pw. Św. Barbary

Na przełomie XVI i XVII wieku Kościółek Świętej Barbary, znajdował się w Opolu. Był w bardzo złym stanie. Reszty doprawiła wojna 30-letnia, w czasie której przechodzące przez Śląsk wojska dokonały dodatkowych dewastacji. Do 1666 roku, jak wynika ze źródeł historycznych, Kościółek św. Barbary był zniszczony.

W 1678 roku Opolanie przystąpili do budowy nowego drewnianego Kościoła wyposażając go w wieżę, a wewnątrz: w trzy ołtarze (św. Barbary, św. Wawrzyńca i Matki Bożej), ambonę oraz szereg obrazów i rzeźb Świętych. Budowniczym miał być eremita Adamus Areb (Anet?).

Na początku XIX wieku opolski Kościółek św. Barbary znów chylił się ku ruinie. Władze miejskie nie chcąc pokryć kosztów remontu postanowiły sprzedać świątynię za 94 talary.

Było to w roku 1811. Chęć nabycia zabytkowej wtedy już Świątyni i postawienie jej u siebie zgłosili mieszkańcy trzech podopolskich miejscowości: Węgier, Zawady i Kolanowic. A ponieważ tylko jedna wieś mogła ją otrzymać, przeto rozstrzygnięto spór w ten sposób, że zezwolenie na rozbiórkę Kościoła otrzymają ci, którzy w danym dniu pierwsi zgłoszą się w Opolu. Zwyciężyli Kolanowiczanie i opolski zabytek stanął w ich wiosce. Przywózką kierowali zarówno gospodarze z Kolanowic jak i z Węgier oraz Zawady, nie mając już żalu do swoich sąsiadów o to, że ich ubiegli.

W dniu 19 grudnia 1812 roku odbyło się uroczyste poświęcenie przeniesionego Kościoła św. Barbary w Kolanowicach.

Kościół posiada konstrukcję zrębową. W prezbiterium jest sklepienie kolebkowe, w nawie strop belkowany. Chór muzyczny jest przedłużony do połowy ściany bocznej. Parapet

chóru i empory są ozdobione 12 scenami z życia św. Barbary (z ok. 1700 r). Kościół z zewnątrz otoczony jest sobotami.

Ołtarz główny pochodzi z 1680 r. (barokowy). Są na nim rzeźby świętych: Franciszka, Antoniego, Jadwigi, Michała Archanioła. U góry ołtarza obraz Ukrzyżowanie. Dwa boczne ołtarze (barokowe) Matki Bożej i św. Bartłomieja.

Parapet chóru i empory zdobione są namalowanymi 12 scenami z życia Św. Barbary.

Drewniany kościół p.w. św. Barbary w Kolanowicach jest jednym z kościółków na Śląsku stanowiącym tzw. szlak drewnianych zabytków architektury sakralnej. Kolanowice stanowią siódmy punkt na turystycznym "Szlaku drewnianego budownictwa sakralnego Opolszczyzny".

W 2001 roku kościółek został zrabowany.

Jednak na zawsze będzie ona dla nas największym skarbem i najpiękniejszym kościółkiem - bo naszym!

W 1978 roku dobudowano dzwonnicę obok Kościoła, w 1989 staraniem mieszkańców, został wymieniony gontowy dach i ogrodzenie. A w roku 1997 wybudowano kaplicę - Dom Przedpogrzebowy.

W 2001 roku kościółek został bestialsko zrabowany.

W 200 rocznicę istnienia kościółka wydana została okolicznościowa pocztówka z wizerunkiem budowli i jego ówczesnym wnętrzem.

Kościół Św. Barbary jest filią parafii Osowiec-Węgry.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.