Kolanowice Wieś aktywnych mieszkańców

Dzień Św. Marcina w Kolanowicach

Pokazali, co potrafią! Dzień świętego Marcina uczczono muzyką oraz słodkimi lizakami - artykuł ukazał się w NTO.

11 listopada w świetlicy wiejskiej spotkali się mieszkańcy Kolanowic, by jak co roku uczcić pomięć świętego Marcina. Zgodnie z dawnym polskim przysłowiem od tego dnia zaczynać ma się zima.

Urszula Polok, bibliotekarka, we wstępie do uroczystości odczytała krótką historię Marcinowego żywota. Jego święto jest bowiem głęboko zakorzenione w wierzeniach ludowych.

Dzień ten w przeszłości miał charakter bardzo uroczysty: płacono podatki i czynsze, składano daninę panu, umarzano długi, najmowano pracowników na przyszły rok, a z gospodarzami rozliczano się za wykonane prace i usługi - głosi przekaz historyczny. Dzisiaj obyczaj ten nie ma już racji bytu, za to można się bawić, przypominać stare porzekadła w rodzaju: "Święty Marcin czynsze płaci, a Bachus je marnie w karczmie traci", czy pokazywać swoje umiejętności artystyczne. Tak też było w Kolanowicach, gdzie wystąpili najmłodsi członkowie kółka muzycznego działającego przy Łubiańskim Ośrodku Działalności Kulturalnej, prezentując swoje umiejętności gry na pianinie. Przed gośćmi popisała się swym monologiem Justyna Nikodem, tegoroczna Ślązaczka Roku, oraz młodzieżowy zespół muzyczny "Intro", który od kilku lat działa w Kolanowicach.

(artykuł NTO 15.11.2004)

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie  na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, zmień ustawienia  swojej przeglądarki internetowej.