Kolanowice Wieś aktywnych mieszkańców

Dożynki gminne - Kolanowice 2004

Kolanowice zostały wytypowane na organizatorów Dożynek Gminnych 2004 roku.

Od wielu, wielu lat obrzędowe ścięcie ostatnich kłosów zboża i uroczyste przeniesienie uwitego wieńca do domu gospodarza, połączone często z huczną zabawą, nazywane jest w zależności od regionu, dożynkami, okrężnem, wyżynkiem, wieńcowinami, plonem, czy zniwniołkiem.

Kolanowice w 2004 roku były gospodarzami dożynek gminnych. Uroczystości dożynkowe odbyły się w dniach 10-12 września 2004 roku. W piątkowy wieczór w namiocie obok boiska sportowego odbyła się dyskoteka dla młodzieży, z udziałem DJ ERNIE. W drugi dzień świętowania - w sobotę od południa na boisku sportowym rozegrano mecze piłki ręcznej OLDBOYÓW. Turniej rozegrały trzy zespoły: Polska Nowa Wieś oraz dwie drużyny z Kolanowic (Kolanowice I i II). Zwycięstwo odniósł zespół z polskiej nowej Wsi. Drugie miejsce natomiast przypadło grupie pierwszej z Kolanowi, natomiast druga grupa z kolanowi zajęla zaszczytne trzecie miejsce. Mistrzem bramek został Bernard Holek z Polskiej Nowej Wsi.

Ponadto przygotowano wiele atrakcje dla dzieci i dorosłych, wśród gier i zabaw wymienić można np.: dla dzieci: tor przeszkód z ziemniakiem na łyżce, rzut piłeczką tenisową do kosza, quiz dla starszych dzieci na temat wiedzy o Kolanowicach. Dorośli uczestnicy festynu zmagali się z rzutem pustą beczką -KEG- na odległość STRONG MAN Kolanowice 2004 - tytuł z 2003 roku obronił Paweł Nikodem, cięciem drzewa piłą ręczną na wagę 3,5 kg - zwyciężył także Paweł Nikodem. Za udział we wszystkich konkursach uczestnicy otrzymali nagrody ufundowane przez sponsorów imprezy. Wieczorem bawiono się na zabawie tanecznej, na której przygrywał zespół "SHERWOOD". Organizatorów mile zaskoczyła bardzo wysoka frekwencja.

Główne uroczystości Dożynek Gminnych w Kolanowicach odbyły się w niedziele 12 września 2004 roku. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, ciągle padającego deszczu, bardzo uroczyście rolnicy świętowali zakończenie żniw. Dożynki są uwieńczeniem całorocznego trudu rolników, którzy pracują w pocie czoła by dla wszystkich przez cały rok starczyło chleba- powiedział Ksiądz Proboszcz. Dożynki rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej, poświęconej rolnikom i ich ciężkiej pracy, a także mieszkańcom i gościom. Wśród zaproszonych gości obok Wójta, Przewodniczącego Rady Gminy Łubniany znaleźli się goście z partnerskiej gminy Arnstein.

O godzinie 14.00 odprawione zostało plenerowe Nabożeństwo podczas którego Starostowie Dożynek przekazali bochen chleba dożynkowego wszystkim Proboszczom z parafii należących do Gminy Łubniamy, Wójtowi Gminy oraz wszystkim Sołtysom z gminy. Symbolicznie poczęstowano także wszystkich uczestników dożynek małymi kromeczkami chleba.

Na zakończenie nabożeństwa poświęcone zostały Korony Żniwne, misternie wykonane przez delegacje poszczególnych 11 wsi. Następnie cały korowód przemaszerował na boisko sportowe, gdzie odbyły się dalsze uroczystości. Jak zwykle wybierano najpiękniejszą koronę dożynkową. Zaprezentowały się także barwnie przebrani uczestnicy korowodu.

Około godziny 16.00 rozpoczął się Koncert jubileuszowy na 10-cio lecie Łubniańskiego Ośrodka Kultury. Następnie zaprezentowany został Kabaret Lucjana Czernego. Uwieńczeniem uroczystości była zabawa dożynkowa, na której przygrywał zespół "VEGA".

Święto plonów poprzedziły kilkutygodniowe intensywne prace Społecznego Komitetu Organizacji Dożynek Gminnych w skład, którego weszli przedstawiciele sołectwa Kolanowice. Największe uznanie należy się Przewodniczącemu Komitetu Henrykowi Baronowi oraz Sołtysowi Robertowi Buchcie, który nie szczędzili czasu i energii, aby dopilnować każdy najmniejszy element był dopięty na przysłowiowy "ostatni guzik". Ogrom pracy w przygotowanie dożynek włożyli wszyscy mieszkańcy Kolanowice. Szczególnie warta jest podkreślenia i godna uwagi przepiękna scenografia dożynkowa, którą wykonali mieszkańcy przy wjazdach do wsi.

Dziękujemy wszystkim osobom za wsparcie i pomoc. Tradycyjnie niezawodni okazali się strażacy czuwający nad bezpieczeństwem imprezy.

Wielką pomoc w przygotowaniu imprezy okazali organizatorom sponsorzy oraz inne osoby i instytucje zaangażowane w przygotowanie dożynek.

Społeczny Komitet Organizacji Dożynek Gminnych - Kolanowice 2004

serdecznie dziękuje Ks. Proboszczowi Franciszkowi Lerchowi za odprawienie Uroczystej Mszy św. Dożynkowej wraz z nabożeństwem poświęcenia chleba i koron żniwnych oraz wszystkim mieszkańcom Kolanowic za pracę włożoną w przygotowanie uroczystości dożynkowych.

*******************************

Dzięki Waszej pomocy i zaangażowaniu święto plonów nabrało wyjątkowo uroczystego charakteru i na trwałe zapisze się na kartach historii naszej wsi.